fbpx
erekcia
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Erekcia

Erekcia je často spojovaná s mužkou stránkou kvalitného života. Ak máme problémy s erekciou a nemajú pôvod v zlom zdravotnom stave, s veľkou pravdepodobnosťou máme nízku hladinu testosterón.

Testosterón pôsobí primárne na pohlavné orgány muža. Jeho hladina ovplyvňuje našu chuť na sex. Testosterón ovplyvňuje aj kvalitu našej erekcie. Krátko pred pubertou dochádza k jeho zvýšenej produkcii. Pôsobí na rast sexuálnej túžby a pohlavných orgánov.

Sekundárne pôsobí na rast našich svalov, zarastanie, ochlpenie. Pôsobí na našu ochotu riskovať, bojovať a súťažiť. Hladina testosterónu začne vo veku od cca 35 rokov v tele muža prirodzene klesať.

Máte nízku chuť na sex? Cítite sa stále vyčerpaný? Ste v strese? Môžete mať nízku hladinu testosterónu.

Testosterón je najdôležitejší mužský hormón. Vzniká v semeníkoch činnosťou Leydigových buniek. Hormón adenohypofýzy – luteinizačný hormón riadi jeho produkciu a vylučovanie. Podobné účinky, ako testosterón majú androgény kôry nadobličiek.

Pri jeho nedostatku môžeme mať nižšiu kondíciu, pociťovať viac stresu, trpieť nespavosťou, chronickými chorobami a únavou. Ak máme tieto problémy je veľmi dôležité, aby sme si uvedomili, že  môžu prameniť práve z nízkej hladiny testosterónu v našom tele.

Vysoká hladina testosterónu sa v tele muža vo väčšine  prípadov udržuje do 30 – 40 rokov veku života. V rozmedzí veku muža od 40 do 65 rokov nastáva zásadnejší problém z hladinou testosterónu. Ide o obdobie andropauzy nazývanej tiež mužský prechod.

Aké príznaky má nízka hladina testotosterónu?

 

Najčastejším príznakom nízkej hladiny testosterónu je naša nechuť na sex (libido), pokles hladiny vzrušenia alebo dochádza k poruche erekcie. Za nízkou hladinou testosterónu môžu byť aj depresia, nespavosť, únava, stres,  chronické choroby.

Za nedostatočnou erekciou sa môže skrývať aj viacero faktorov, ako stres, nespavosť, málo pohybu zlá strava, nedostatočná vyváženosť potrebných vitamínov, minerálov a látok potrebných na správne fungovanie nášho tela teda aj erekcie.

Záver:

Testosteron je kľúčovým hormonom mužského tela. Súvisi s našou erekciou, únavou, depresiou, stresom, chronickými chorobami, nechuťou na sex – nízkym libidom.

O správnu hladinu testosterónu by ste sa mali dôkladne starať. Pokiaľ vo vašom tele dôjde k poklesu, prípadne nadbytku testosterónu, nie je to žiadny dôvod k panike. Obidva stavy sa dajú riešiť.

V prípade nedostatku tohoto hormonu môžete napríklad vyhľadať vhodné výživové doplnky na podporu testosteronu.